Açık Halı Saha Yapımı

Günümüzde halı saha çeşitleri arasında en sık açık halı saha tercih edilmektedir. Halı saha yapım maliyeti düşünüldüğünde açık halı sahalar kapalı halı sahalara göre daha düşük maliyetlidir. Halı saha yaptırmak isteyenler için bütçeye uygun seçenektir.

Açık halı saha yapımı, kapalı halı saha yapımı ile karşılaştırıldığında daha az aşama gerektirir. Çünkü saha tavanına kapatma uygulaması yapılmaz. Açık halı saha genellikle hobi ya da spor yapmak amacı ile kurulan amatör ya da profesyonel futbol oynamak isteyen kişiler için özel olarak hazırlanan dış mekan spor sahalarıdır. Adının açık olmasının sebebi tavan kısmında herhangi bir kaplama olmamasından kaynaklanmaktadır.

Açık halı sahanın tek dezavantajı kötü hava koşullarında üzeri kapanmadığı için kullanımının zor olmasıdır. Bunun dışında oldukça kullanışlı ve uzun ömürlü bir spor sahası çeşididir. Genellikle az yağış alan bölgelerde açık halı saha tercih edilir. Zeminde suni çim tercih edildiği zaman ise 4 mevsim kullanıma uygun olur.

Açık Halı Saha Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Açık halı saha yapımı oldukça özenli ve özverili bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Suni çimin kalitesi, saha çizgileri, halı saha ekipmanları da dahil olmak üzere kullanılacak ürünlerin kalitesi oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra topun dışarı çıkmasını önleyecek şekilde 4 bir yanının kapatılması gerekmektedir. Bu işlem için branda ya tel örgü çit kullanılmaktadır.

Kullanıcının talebi doğrultusunda farklı suni çim çeşitleri ve spor sahası ekipmanları mini halı saha yapımında kullanılır. Nursan Spor olarak açık halı saha yapımı konusunda uzman ve başarılı bir şirketiz. Spor sahası yapımı konusunda oldukça tecrübeli olan firmamız sizlere en iyi hzimeti sunmak için 7/24 çalışmaktadır.

Açık Halı Saha Yapım Maliyetini Etkileyen Faktörler

 • Spor sahası yapımında kullanılacak zemin çeşidi ( Suni çim, doğal çim)
 • Halı saha yapım aşamaları (açık ya da kapalı saha)
 • Saha aydınlatması
 • Halı saha zeminine granül takviyesi
 • Halı saha ölçüleri
 • Projelendirme

Suni çim birden fazla çeşidi olan bir zemin çeşididir. Fibrile, monofiliment, hav boyu, sıklığı gibi etmenler suni çim fiyatları üzerinde etkilidir. Dolayısı ile bu durum halı saha yapım maliyetini de etkileemektedir.

Saha aydınlatması LED tercih edilirse bu size ekstra bir maliyet doğuracaktır. Lakin LED halı saha aydınlatmaları kısa sürede kendini amorti ederek projenize değer katmaktadır. Bu nedenle 400W halide projektör kullanmak yerine 100W LED projektör sahanız için uygun olacaktır.

Halı saha zemini granül takviyesi zeminin düz ve dengeli durması için önemlidir. Granülün bir kaç çeşidi vardır. Gri ve yeşil granül en kaliteli olanıdır. Siyah SBR granül diğer modellere nazararn daha uygun fiyatlıdır.

Açık Halı Saha Yapım Süreci

İlk önce planlama ve projelendirme aşaması yapılır. Ardından halı saha kurulumu yapılacak zemin düzeltilir.

Zemin tamamen düz bir hale getirildikten halı saha altına drenaj kanalları ve ısıtma sistemleri yerleştirilir. Drenaj kanalları; yağmur ve veya kar durumunda suyun saha altından kolayca tahliye edilmesini sağlayan kanallardır. Isıtma sistemleri ise yağan karın donmasını engellemek amacı ile kurulmaktadır.

Daha sonra halı saha zeminine demir aparatlar yerleştirir. Bu aparatlarla birlikte beton dökülür ve bu sayede halı sahanın hatıl işlemi bitmiş olur. Artık inşa süreci başlar.

Detaylar kısmında açık halı saha yapım aşamaları hakkında bilgileri bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kurulumunu yaptırmak istediğiniz halı sahanın açık ya da kapalı olacağını belirlemektir. Bu noktada aklınıza takılan soruların yanıtlarını web sitemizi inceleyerek bulabilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz. Nursan Spor anahtar teslim açık halı saha yapımı konusunda uzmandır. En geç 4 hafta içinde anahtar teslim halı saha kullanıma hazır olacaktır.

Açık halı saha yapımı işleminde beton döküm işleminin sonrasında gerçekleştirilen adımlar hemen aşağıda yer alan listede sırasıyla belirtilmiştir: 

10 Aşamada Açık Halı Saha Yapımı

 1. Kalın Mıcır olarak bilinen 3 veya 4 Nolu mıcır hazırlanan açık halı saha zemini üzerine dökülür. Tüm zemine dökülmesiyle birlikte silindir araçla birlikte üzerinden birkaç kez geçilir ve sıkışması sağlanır.
 2. Saha içerisinde oluşabilecek dalgaların önüne geçmek amacıyla 1 Nolu mıcır hazırlanan zeminin üzerine dökülür ve su terazileriyle tamamen düz bir hal alması sağlanır. Bu sayede dümdüz ve pürüz olmayan bir halı saha zemini elde edilir.
 3. Zeminin altyapı işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte “kırçıllı” olarak bilinen geo tekstil keçe ısıtılır ve zemin üzerine serilir. Bunun üzerine ise suni çim halı serilir ve bu sayede doğal çim görünümü elde edilir.
 4. Çim halılar direkt halı saha boyutunda tek parça şeklinde yerleştirilemeyeceği için parça parçadır. Bundan dolayı zemine yapıştırıldığı gibi birbirlerine de yapıştırılması gerekir. Bu aşamada ise özel yapıştırıcılar kullanılır.
 5. Yapıştırma işleminin sona ermesiyle birlikte standart ölçülere göre çizgiler belirlenir. Çizgi belirlenen yerlere beyaz suni çim uygulaması yapılır.
 6. Sicil kum olarak bilinen yıkanan, elenen ve fırınlanan kum ile granüller zemin üzerine dökülür ve sonrasında her yere eşit miktarda yayılabilmesi için fırçalama işlemi gerçekleştirilir.
 7. Bu aşamalar sonrasında daha önce açık halı saha yapımı neredeyse tamamlanmış olur ve zemin, artık top oynamaya hazır hale gelir.
 8. Açık halı saha yapımında zemin tamamen futbol oynamaya hazır hale getirildikten sonra artık demir ve boru montaj süreci başlayacaktır.
 9. Sahanın her 2 ucunda yer alan kare direkleri ilk olarak dikey şekilde montajlanır ve yerleri belirlenir. Sonrasında ise üst ve alt kale direkleri kaynatılır. Köşe kısımlarda ise oldukça sık kullanılan diyagonel olarak kaynaklama işlemi gerçekleştirilir.
 10. Kale direklerinin de hazır hale gelmesiyle birlikte açık halı sahanın aydınlatılabilmesi için ışıklandırma sistemini taşıyacak direkler dikilir. Sonrasında ise panel çit vs. döşemesi yapılarak müşteriye teslim edilir.

Nursan Spor olarak halı saha yapım aşamalarında kullandığımız suni çim FIFA onaylı suni çim olarak geçmektedir ve uluslararası spor sahası yapımında da kullanılabilmektedir. Spor sahası yapımı esnasında kullandığımız suni çimleri yurt dışında futbol sahası yapımında da kullanabilmekteyiz.

Elbette ki bir çok suni çim çeşidi ve suni çimlerin kullanılabileceği alanlar vardır. Hangi suni çimin alanınıza uygun olduğunu belirlemek için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmektir. Çünkü halı saha yapım maliyetini etkileyen faktörler arasında en önemli noktalardan biri de suni çim çeşididir.

Sizler de Türkiye’nin en iyi suni çim üreticisi olan Nursan Spor ile iletişime geçerek halı saha yapımı hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Halı saha yapımı için bizi arayınız.

Aşağıda açık halı saha yapım maliyeti hakkında bazı detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Açık halı saha yapım maliyeti hakkında detaylı güncel bilgiye sahip olmak için bizi arayabilirsiniz.

Açık halı saha yapım maliyeti birçok kritere göre değişiklik göstermektedir. Halı sahalar için her ne kadar standart ölçüler belirlenmiş olsa da; müşteri talebine göre ölçüler değiştirilebilir, serilen çim farklı bir çim olarak seçilebilir, boyanma işlemleri yapılabilir; buna bağlı olarak da halı saha yapım maliyeti değişkenlik gösterebilir.

Yani bu anlamda açık halı saha yapım maliyetini etkileyen birçok durum vardır. Bunun için Açık halı saha yapımı fiyatları ile ilgili olarak net bir bilgi vermek mümkün değildir. Aşağıda vereceğimiz tabloda belirttiğimiz fiyatlar ortalama fiyatlardır. Eğer fiyatlara dair daha detaylı bilgi sahibi olup teklif almak istiyorsanız; sitemizin iletişim bölümünde yer alan iletişim kanallarından tarafımıza ulaşım sağlayabilirsiniz.

2022 Açık Halı Saha Kurulum Maliyeti

Halı Saha Türü Ölçüsü Fiyatı
Açık Halı Saha 20x40m 20 €/m²
Açık Halı Saha 23x46m 23 €/m²
Açık Halı Saha 25x50m 26 €/m²
Açık Halı Saha 30x50m 30 €/m²

Yukarıda belirttiğimiz fiyatlar ortalama fiyatlar olup kur değişimine bağlı olarak fiyatlarda güncelleme yapılabilmektedir. Ayrıca kullanılacak suni çim, halı saha ölçüsü, altyapı çalışmaları, aydınlatma sistemleri ve malzeme kalitesi gibi etmenler halı saha yapım maliyetini etkilemektedir.

 • 18m x 36m = 648 m² (çok amaçlı spor sahası)
 • 20m x 40m = 800 m² (mini halı saha)
 • 25m x 40m = 1000 m²
 • 25m x 45m = 1125 m² (6’şar kişilik takımlarla rahat bir oyun oynanır.)
 • 27m x 47m = 1269 m²
 • 30m x 50m = 1500 m² (7’şer kişilik takımlarla rahat bir oyun oynanır.)

** Belirttiğimiz açık halı saha ölçüleri müşterilerimiz tarafından genel olarak tercih edilen standart ölçülerdir. Bu ölçülerin yanı sıra özel ölçü açık halı saha yapımı da gerçekleştirilmektedir.

Açık halı sahanın dış dizaynı tel örgü çitler ile çevrilebileceği gibi PVC kaplama kullanılarak da kapatılabilir. Bunun yanı sıra talep üzerine tribün koltukları yerleştirilerek gerçek bir halı saha görünümü elde edilir. Farklı renk ve tasarım seçenekleri ile sizlere geniş bir ürün yelpazesi sunmaktayız.

Açık halı sahalarda yaşanabilecek en büyük sorun topun dışarı kaçmasıdır. Bunun önüne geçebilmek için 15cm x 15cm göz aralığı ölçülerinde bir örgü tavan sistemi yapılır ve topun dışarı kaçması engellenir. Bunun yanı sıra skor board da yapılıp istenilen alana yerleştirilmektedir.

açık halı saha
 • Açık halı saha nedir?

  Açık halı saha futbol oynamak için özel olarak tasarlanan ve inşa edilen spor sahasıdır. Hobi ya da sportif amaçlı kullanılır. Halı sahanın tavanı açıktır bu yüzden de açık halı saha olarak isimlendirilir. Açık halı saha yapımında suni çim kullanılır.

 • Halı saha zemini nasıl yapılır?

  Halı saha zemini yaparken suni çim kullanılır. Öncelikle halı sahanın yapılacağı zemin düzeltilir. Pürüzsüz hale getirilen zemin üzerine drenaj kanalları açılır. Daha sonra suni çim rulolar halı sahaya serilir. Rulo çimler serildikten sonra fazlalıklar kesilir ve zemin üzerine granül eklenir. Ardından zemin silindir yardımı ile düzeltilir. Son olarak saha çizgileri çizilir ve halı saha zemin yapımı tamamlanır.

 • Açık halı saha ve kapalı halı saha arasındaki farklar nelerdir?

  Açık halı saha ve kapalı halı saha arasındaki en büyük fark tavandır. Açık halı sahanın üzeri açık iken kapalı halı sahanın üzeri kapalıdır. Bu noktada açık halı sahalar 4 mevsim kullanıma uygun değilken kapalı halı sahalar 4 mevsim rahatlıkla kullanılabilir.
 • NURSAN SPOR

  Türkiye'nin Lider Spor Ürünleri Üreticisi

  TALEP FORMU
  TOP Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
  × Bize Yazın