HALI SAHA YAPIMI

Projelendirmeden Üretim Sürecine Değin
Zamanında Tam Teslimat

AÇIK SAHA YAPIMI

KAPALI HALI SAHA YAPIMI

ÇOK AMAÇLI SPOR SAHA YAPIMI

mini saha

MİNİ SAHA YAPIMI

Halı Saha Kurulumu

Halı saha yapımı ve halı saha kurulumu halı saha çeşidine göre şekillenen bir süreçtir. Çünkü birkaç çeşit halı saha vardır ve hepsinin de yapımı birbirinden farklıdır. En çok kullanılan halı saha çeşitleri;

 • Açık halı saha
 • Kapalı halı saha

Açık halı saha yapımı adından da anlaşılacağı üzere üzeri açık olan ve genellikle kışın hava koşullarına çok elverişli olmayan sahalardır. Kapalı halı saha yapımı ise üzeri farklı materyaller kullanılarak kapatılan ve kış aylarında bile spor zevkinden ödün vermeden gönül rahatlığı ile kullanılabilen sahalardır.

Anahtar Teslim Halı Saha Yapımı

Nursan Spor olarak halı saha yapımı hizmetimiz ile birlikte sizlere kar marjı yüksek, kullanım ömrü uzun olan suni çim halı saha kurulumu yapmaktayız. Halı saha yapımı tecrübe ve özveri ister bu yüzden halı saha yapan firmalar arasında doğru seçimi yapmanız gerektiğini belirtmek isteriz. Nursan Spor olarak amacımız %100 müşteri memnuniyetini sağlayacak şekilde en kaliteli anahtar teslim halı saha yapımı sağlamaktır.

Açık halı saha ve kapalı halı saha günümüzde her mahallede olması gereken sosyal alanlardır. Hatta günümüzde; villa gibi özel yapılarda da suni çim saha sıklıkla görülmektedir. Bu sebepten dolayı kısa süre içinde açık halı saha yapımı ile kapalı halı saha yapımı konularının arama hacmi %100 oranında artış göstermiştir.

Detaylar kısmında; halı saha nasıl yapılır, halı saha imalatı, halı saha yapım aşamaları ve halı saha yapım maliyeti hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olabilirsiniz.

2022 Halı Saha Yapım Maliyeti

Halı Saha Yapım Maliyeti Min-Max Ölçüler Fiyat
Açık Halı Saha Yapım Maliyeti 20x40m ∼ 30x50m 40 €/m²
Kapalı Halı Saha Maliyeti 20x40m ∼ 30x50m 60 €/m²
Halı Saha Suni Çimi 40, 50, 55, 60mm 24 €/m²
Nizami Saha Suni Çimi 55mm, 60mm 26 €/m²

Not: Güncel kura göre fiyatlar iniş – çıkış gösterebilir. Bu sebepten dolayı iletişime geçip, net fiyat bilgisi almadan kesinlikle karar vermemelisiniz. Çünkü az önce de belirttiğimiz üzere birçok etkene göre değişiklik göstermektedir. Bu etkenler de yine aşağıda yer almaktadır:

 • Kullanılacak Suni Çim
 • Malzeme Kalitesi
 • Halı Sahanın Yeri
 • Ölçüler
 • Altyapı
 • Aydınlatma

Bu etkenlerden en az biri bile değişik olsa, fiyat otomatik olarak değişecektir. Bundan dolayı halı saha yapımı maliyeti ile ilgili net bir bilgi sahibi olmak istiyorsanız; Halı saha yapımı konusunda uzun yıllardan beri sektörde bulunan ve uygun fiyat – yüksek kalite iş anlayışıyla çalışan Nursan Spor firmamızı tercih edebilirsiniz. İletişim için 0 212 686 00 11 NO’lu iletişim hattımızı kullanabilirsiniz.

Halı Saha Yapım Aşamaları

Halı sahalar, her geçen gün popülerliği artan ve futbol devam ettiği sürece devam edecek işletmelerdir. Oldukça karlı olan halı saha işletmeciliği, diğer sektörlere göre stresin çok daha az olduğu ve fazla yormayan bir iş olarak dikkat çekmektedir. İşte başından sonuna bir halı sahanın yapımı…

 • Zemin Tesviye İşlemi

Halı saha yapımı aşamalarından ilki kesinlikle zemin tesviye işi olarak öne çıkmaktadır. Kapalı ya da açık halı sahanın inşa edileceği zemin, kepçe veya greyder yardımı ile tamamen dümdüz bir hale getirilmelidir. Alan ölçüsü belirlendikten sonra, “optik neva” ile birlikte gönyesine alınıp; buna göre uygulama süreci başlar.

 • Halı Sahanın Zemin Çevre Betonu Yapımı

Sonrasında ise; halı sahanın zemin çevre betonu atılır ve zeminin ilk yapısı böylelikle oluşturulmuş olunur. Çevre beton işlemi de tamamlanınca genel olarak 4 NO’lu kırma mıcır, yani halk arasında bilinen adıyla çakıl halı sahanın zeminine serilir. Serim işleminde makine kullanmak, sağlamlık açısından daha iyi olacaktır. Sonrasında ise serilen çakıl, silindir yardımıyla tamamen sıkıştırılıp zemine yapıştırımalıdır.

 • Çakıl Taşları ve mıcır Serimi

Sonra bu çakılın üzerine, 10 cm yükseklik oluşturacak şekilde 1 NO’lu kırma mıcır, yani nohut büyüklüğü bulunan çakıl taşları serilir ve alan düz hale getirilir. Alan düz hale getirildikten sonra çakıl üzerine halı serme aşaması başlar.

Böylelikle Halı Saha Yapımı aşamalarında temelin sonuna gelinmiş olur. Temelin sonrasında ise; Çelik yapı işi başlar. Ardından panel çit sistemleri, ağ sistemleri ve kale inşa edilir. Böylelikle halı saha yüzeysel olarak oluşturulmuş olur. Kapalı halı saha da bu süreç yapılan alan büyüklüğüne göre 1 aya kadar uzayabilir. Açık halı sahada, süreç daha kolay işler ve maksimum 2 hafta sonra bu noktaya gelinir.

Yukarıda yer alan aşamalar tamamlandıktan sonra bir yönden Halı saha yapımı aşamaları tamamlanmış demektir. Çünkü oynanacak zemin ve kenarları ortaya çıkar. Fakat; “ince işler” adı verilen detaylar eklenmelidir.

 • Aydınlatma Sistemlerinin Kurulumu

Aydınlatma sistemi kurulur. Bu aydınlatma sistemi tamamen müşterinin istek ve arzuları dahilinde yapılır. Yani hangi ışıkların, hangi renkte olacağı ve bunun yanı sıra kaç W’lık olacağı istek üzerine yapılır. Aydınlatma sisteminin tamamlanmasıyla eğer skorboard eklenecekse; bunun elektrik sistemi kurulur ve eklemesi yapılır.

Halı Saha açık değil, kapalı halı saha ise; branda ile kaplanma işlemi bulunmaktadır. Halı sahanın üzeri brandayla kaplanır. Eğer lüks bir halı saha isteniliyorsa, kaplama için branda yerine direkt olarak yapı malzemeleri de tercih edilebilir.

 • Suni Çim Serimi

Halı Saha Yapım aşamalarında son adım suni çim döşeme işlemidir. Su çim döşeme işlemi sonrasında; halı saha tamamıyla kullanılabilir bir hale gelmektedir. Zemin oturması, fonksiyonel bir şekilde kullanılması birkaç günlük kullanımdan sonra sağlanabilmektedir. Suni çim, çakıl üzerine serilen halıya yapıştırma yoluyla eklenir.

TALEP FORMU

Halı Saha Yapımı ve Maliyeti İçin Neler Sordular

 • Halı saha yapmak ne kadara mal olur?

  Halı saha yapım maliyeti standart 50 x 30 metrekare sahalar için ortalama 2021 fiyatı 600.000 ile 800.000 TL arasında değişmektedir. Açık halı saha yapım maliyeti ise daha az malzeme kullanılacağından 300.000 ile 400.000 TL arasında değişmektedir.

 • Halı saha zemini nasıl yapılır?

  Halı saha yaparken çim halı kullanılır. Suni çim halı saha zeminine serilmeden önce halı saha yapılacak alanın zemini düzeltilir. Daha sonra zemine drenaj kanalları açılır. Ardından çim halı zemine serilir. Çim halı serildikten sonra zemine SBR granül eklemesi yapılır. Son olarak fazla olan çim halılar kesilir ve saha çizgileri çekilerek halı saha yapımı tamamlanır.

 • Halı saha yapmak için kaç metrekare lazım?

  Standart halı saha ölçüleri 30 x 50 metrekaredir. Ticari futbol sahaları için standart bir ölçü yoktur. Farklı ölçülerde halı saha kurulumu yapılabilir.

 • Halı Saha Bakımı Nasıl Yapılır?

  Suni çim halı saha bakımı oldukça kolay bir işlemdir. Doğal çim saha ile karşılaştırıldığı zaman oldukça kolaydır. İşte 3 Aşamada suni çim bakımı;

  1. Zemin üzerinde biriken yabancı maddeler bir süpürge yardımı ile toplanmalıdır.

  Bu işlemin amacı zemin üzerinde biriken maddelerin suni çime ve zemin yapısına ve sporcuya zarar vermesini engellemektir. (sigara izmariti, çöp, taş) Bu işlem halı sahanın kullanım sıklığına bağlı olarak haftada bir yapılabilir.

  2. Suni çim saha kurulumu esnasında eklenen granüller zamanla hareket esnasında çevreye savrulmaktadır ve saha zemin dengesini sağlayan granülde eksilme yaşanmaktadır.

  Yaklaşık 5-6 ayda bir granül takviyesi yapılarak saha zemininin düzgün bir hal alması sağlanmalıdır. Bu sayede oyun performansını etkileyecek önemli bir unsur ortadan kalkmış olur.

  3. Yaz aylarında suni çim aralıklı olarak sulanmalıdır.

  Havalar çok sıcak olduğu zaman suni çimler yumuşayabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için yapılacak en kolay işlem suni çimlerin sulanmasıdır. Doğal çim gibi çok yüksek miktarda sulama gerektirmeyen suni çim bu konuda size ekstra bir maliyet de yansıtmayacaktır.

  Suni çim bakımı için bilinmesi gereken şeyler bu kadardır. Nursan Spor ile iletişime geçerek hem halı saha kurulumu hakkında detaylı bilgi alabilir hem de suni çim bakımı hakkında en profesyonel bilgiye ulaşabilirsiniz.

 • Kaliteli Bir Halı Saha Nasıl Olmalıdır?
  • Spor sahası yapımında kullanılacak sentetik çim güneş ışınlarına dayanıklı ve UV korumasının olması gerekir.

  Bu sayede daha uzun ömürlü ve daha sağlam bir spor sahası elde edersiniz. Eğer kaliteli bir suni çim tercih ederseniz sahanın kullanım ve yenileme ömrü daha uzun olacaktır. 

  • Aydınlatmanın en iyi şekilde olması gerekir.

  Sahanın aydınlatması kapalı halı sahalarda ortadan, açık halı sahalarda yanlardan aydınlık bir şekilde aydınlatılması lazımdır. Spor sahalarda asla karanlık, kör nokta olmamalıdır. Kapılarının sağlam ve dayanıklı olması önemlidir. Kullanılacak panel benzeri ürünlerin darbelere karşı sağlam olması da önemli bir husustur.

  • Spor sahanızın içerine çok amaçlı saha yapacaksanız eğer, planın ve programının önceden hazır olması gerekir.

  Ayrıca sporcuların soyunma odası geniş olmalıdır. Mümkünse banyo bulundurulmalıdır. Soyunma odasının duvarlarının tavana kadar fayans olması gerekir. Banyolarda ise sabun ve şampuanların bulundurulması gerekmektedir. Saç kurutma makinesinin olması gerekir.

  • Spor sahaların genel olarak taşınmaz olduğu için tesisin iyi kurulması ve halı sahanın sosyal tesislerinin başka sporlar da yapmaya elverişli  olması gerekir.

  Bu sayede insanların ailece ve keyifli vakit geçireceği ortamlar şeklinde tasarlanıp yapılması çeşitliliği artıracak ve ayrıca müşteri memnuniyeti sağlayacaktır.

  • TSE garantili suni çimin, zemine döşenmeden önce zeminin en düz haline getirilmesi gerekir.

  Girinti çıkıntı veya yükseklik alçaklık olmamalıdır. Serinletme sisteminin olması burada çok önemlidir. Spor yaparken terleyen oyuncuların hasta olmayacakları ve onları çarpmayacakları bir şekilde yapılması en doğru olan serinletme sistemidir.

  • Spor sahasındaki tavan ve yan ağların en gergin şekilde ve yüksek bir biçimde çekilmelidir.

  Topun tavana değmemesi gerekir. Eğer açık bir spor sahası tercih edecekseniz de üzerinin kapatılması önemlidir. Sporcuların yağmurlu havalarda dahi kullanabileceği bir spor sahası oluşturmuş olursunuz.

  • Spor sahasının içerinde yaşanacak kaza veya oyuncunun yaralanması durumunda acil müdahale amaçlı revir bulunması gerekmektedir.

  Bunun dahilinde unutulmaması gereken bir diğer konu ise depo ve jeneratör odasının olmasıdır.

  • Halı sahanın yapım aşamasında demir ebatlarına ve beton malzemeye dikkat edilmeli, mümkünse en iyisi ve en kalitelisinin olması gerekir.

  Halı sahalarda insanların ailece vakit geçirmesini sağlamak için maçları tribünden izlerken özellikle kafeterya kısmında çeşit zengin olmalı buradan da bir gelir sağlanma yoluna gidilmelidir. Gerekirse servis dahi konulmalıdır.

 • Suni Çim Halı Saha Kullanım Ömrü Nedir?

  Suni çim halı saha kullanım ömrü en az 10 yıldır. Düzenli bakımlar ile sahanın kullanım ömrünü arttırabilrisiniz.

 • TOP Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
  × Bize Yazın